Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Michał Kwiatkowski

Zawodnik Team Sky, Mistrz Świata 2014

Michał Kwiatkowski (ur. 02.06.1990). Mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego z 2014 roku oraz drużynowy mistrz świata w jeździe na czas w barwach Omega Pharma-Quick Step z roku 2013. Mistrz Europy i świata w kategorii juniorów. Medalista mistrzostw Polski seniorów na szosie i na torze. Olimpijczyk z Londynu (2012).

Urodził się w Chełmży, lecz pochodzi z miejscowości Działyń na Ziemi Dobrzyńskiej. Kolarstwo zaczął uprawiać w 2001 roku w klubie Warta Działyń, który jest filią klubu TKK Pacific Toruń, którego jest wychowankiem.

Pierwsze sukcesy odniósł w 2007. Został wówczas mistrzem Europy juniorów w szosowym wyścigu ze startu wspólnego oraz wicemistrzem Europy juniorów w jeździe indywidualnej na czas. Ponadto zdobył mistrzostwo Polski juniorów w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, wicemistrzostwo Polski juniorów w wyścigu górskim oraz brązowy medal mistrzostw Polski juniorów w jeździe indywidualnej na czas. Sukcesy te przyniosły mu także pierwsze miejsce w rankingu juniorów Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). 

W 2008 zdobył juniorskie mistrzostwo Polski, mistrzostwo Europy i mistrzostwo świata w jeździe indywidualnej na czas, ponownie zwyciężył w juniorskim Wyścigu Pokoju, a także zdobył brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w torowym wyścigu punktowym i brązowy medal mistrzostw Polski juniorów w szosowym wyścigu ze startu wspólnego.

W 2009 został mistrzem Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego w kategorii U23. Startował także w mistrzostwach świata w kategorii U23, zajmując 43. miejsce w jeździe indywidualnej na czas i nie kończąc wyścigu szosowego ze startu wspólnego.

Od 2010 startuje w peletonie zawodowym. Jego pierwszą drużyną była hiszpańska Caja Rural. W 2011 występował w zespole Team RadioShack, od 2012 w Omega Pharma-Quick Step.

W 2011 debiutował w mistrzostwach świata w kategorii seniorów, zajmując 48. miejsce w jeździe indywidualnej na czas i 31. miejsce w wyścigu szosowym ze startu wspólnego.

W 2012 został wicemistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas. Sukces odniósł także w Tour de Pologne, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, tracąc do zwycięzcy pięć sekund (przez dwa etapy tego wyścigu był jego liderem). 

W tym samym roku wystartował też w Giro d'Italia, zajmując w klasyfikacji końcowej 136. miejsce. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012) zajął 60. miejsce w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego.

W 2013 wywalczył mistrzostwo Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, wicemistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz mistrzostwo świata w jeździe drużynowej na czas (ten ostatni sukces z drużyną Omega Pharma-Quick Step. Ponadto zajął 11 miejsce w klasyfikacji końcowej Tour de France.

W 2014 podczas mistrzostw świata w hiszpańskiej Ponferradzie został mistrzem świata w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Został tym samym pierwszym polskim zawodowym mistrzem świata w kolarstwie. Wcześniej ze swoją ekipą Omega Pharma-Quick Step zdobył brązowy medal w jeździe drużynowej na czas.

W 2015 zajął drugie miejsce w wyścigu Volta ao Agarve, drugie miejsce w wyścigu Paryż-Nicea, przy okazji wygrywając prolog i klasyfikację młodzieżową. Jechał także w żółtej koszulce lidera w pierwszym drugim, czwartym i piątym etapie. Zajął także 8 miejsce w Vuelta al Pais Vasco. W wyścigu klasycznym Dwars door Vlaanderen uplasował się na czwartej pozycji. 19 kwietnia wygrał jako pierwszy Polak klasyk Amstel Gold Race. Dzięki temu stał się pierwszym kolarzem od ponad 30 lat, który wygrał ten wyścig w tęczowej koszulce mistrza świata. Ostatnim zawodnikiem który tego dokonał, był Francuz Bernard Hinault.

W sezonie 2016 rozpoczął starty w barwach Teamu Sky od drugich miejsc w Trofeo Pollenca-Port de Andratx i Trofeo Serra de Tramuntana. Chociaż swojego pierwszego sezonu w barwach „niebiańskich” Michał nie zalicza do bardzo udanych, to odniósł zwycięstwo w prestiżowym belgijskim wyścigu E3 Harelbeke.

Sezon 2017 to dla Kwiatkowskiego czas odrodzenia. Trzy zwycięstwa: w Strade Bianche, monumentalnym Mediolan-San Remo oraz niezwykle prestiżowym
Clásica Ciclista San Sebastian to jego główne „skalpy” minionego roku.

Bieżący sezon póki co stoją pod znakiem triumfów Kwiato w wyścigach etapowych - Volta ao Algarve oraz silnie obsadzonym Tirreno-Adriatico (w pobitym polu zostawił tak uznane nazwiska jak Vicenzo Nibali, Adam Yates, Mikel Landa czy Fabio Aru). Czyżby był to sygnał, że Michał wyraźniej "skręca" w kierunku etapówek?